Історія розвитку відділення професійної підготовки пов’язана з долею міста Тернопіль  та області. Свій початок вона бере з  1974 року, коли було засноване   професійно-технічне училище, яке декілька разів змінювало свій статус та  назву: філіал МПТУ-21, Міське профтехучилище № 6, Технічне училище № 1, Середнє ПТУ № 9, і здійснювало підготовку робітників для машинобудівної та радіотехнічної галузей.

Сьогодні відділення професійної підготовки є сучасним навчальним закладом в структурі ВСП « Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя» державної форми власності, який здійснює професійну підготовку кваліфікованих робітників.

На відділенні створена сучасна матеріально-технічна база, яка постійно вдосконалюється, відповідно до вимог державних стандартів. Навчально-виробничий процес забезпечують 30 кабінетів і лабораторій, 7 навчально-виробничих майстерень,  бібліотека з багатотисячним книжковим фондом, читальна зала із вільним доступом до мережі Інтернет та електронна бібліотека, Центр національного і культурного відродження «Просвіта», два гуртожитки.  Створено умови для навчання людей з особливими потребами. У межах проєкту «Професійна інтеграція внутрішньо переміщених осіб», який здійснює Німецька федеральна спілка міжнародного співробітництва, на базі відділення працює «Дружній простір». Тут надаються індивідуальні та групові психологічні консультації, проводяться майстер-класи з психологічної допомоги, проводяться розвивальні та розважальні заходи для дітей та молоді різного віку.   

Педагогічний колектив відділення – це 60 досвідчених викладачів та майстрів виробничого навчання, серед них мають педагогічне звання «викладач-методист» – 5, «старший викладач» –  13, «майстер виробничого навчання І категорії» – 7, «майстер виробничого навчання ІІ категорії» – 2,  кваліфікаційну категорію «спеціаліст  вищої категорії – 24 педагоги.

 Колектив відділення наполегливо працює над тим, щоб випускник закладу  мав високий рівень освіти, досконало володів  професією, був конкурентоспроможним на ринку праці, готовим до здійснення професійної діяльності в різних умовах, здатним до подальшого навчання і професійного росту, мав високий інтелектуальний та духовний розвиток, творчо підходив до процесу навчання.

Педагоги відділення –  активні учасники обласних, всеукраїнських  та міжнародних конкурсів, конференцій, виставок. Серед педагогів є автори підручників з грифом Міністерства освіти і науки України. Про високий професіоналізм педагогічного колективу свідчать щорічні перемоги  учнів в обласних та всеукраїнських конкурсах, олімпіадах.

Учні не лише отримують професійні знання і вміння, а й формуються, як особистості. На відділенні діють спортивні секції, гуртки технічної творчості та художньої самодіяльності.

Відділення професійної  підготовки – це перша сходинка багатоступеневої форми навчання і перший освітньо-кваліфікаційний рівень  коледжу «кваліфікований робітник». Випускники відділення професійної підготовки можуть продовжити навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «фаховий молодший бакалавр» на відділеннях «Електронних апаратів», «Транспорту та інженерної механіки», «Інформаційних технологій, менеджменту та туризму» за скороченим терміном.