Професія «Електрогазозварник. Бляхар».

В різних галузях промисловості та будівництва все частіше виникає потреба у кваліфікованих робітниках універсального типу, які могли б виконувати не тільки зварювальні, але й слюсарні та бляхарні (жерстяницькі) роботи. При зварюванні конструкцій з листових матеріалів необхідне володіння робітником прийомами і технікою виконання слюсарних та бляхарних операцій, а при виготовленні слюсарних та бляхарних виробів часто не обійтись без з’єднання деталей зварюванням.

Професія «Електрогазозварник. Бляхар» користується попитом на державних і приватних підприємствах. Важко знайти галузь в народному господарстві, де можна обійтися без електрогазозварника та бляхара.

Зварювання – це технологічний процес з’єднання матеріалів, з допомогою якого одержують вироби з металів і неметалевих матеріалів, виконують операції складання деталей в окремі вузли і конструкції.

Професія „Електрогазозварник” увійшла у першу п’ятірку професій, які користуються найбільшим попитом на сучасному ринку праці. У час швидкого зростання будівельної галузі саме у електрогазозварниках виникає найгостріша потреба. У машинобудуванні майстри зварювальної справи теж у великій ціні. Ці фахівці потрібні як на великих підприємствах – заводах і фабриках, так і в малих господарствах – на станціях технічного обслуговування та в авторемонтних майстернях. Важко знайти галузь в народному господарстві, де б можна було обійтися без електрогазозварника. Кваліфікований зварник ніколи не залишиться без роботи.

В Україні невпинно зростає потреба в кваліфікованих робітниках для виконання зварювальних робіт. Зварювання та споріднені технології інтенсивно розвиваються, оскільки вони є ключовими для провідних галузей сучасної промисловості.

Електрогазозварник повинен знати:

·  будову і принцип дії зварювального обладнання;

·  маркування електродів та правила їх підбору;

·  технологію зварювальних робіт;

·  причини дефектів зварних швів та з’єднань і способи їх усунення;

·  марки металів та сплавів.

Електрогазозварник повинен уміти:

·  виконувати ручне дугове зварювання покритими електродами;

·  виконувати механізоване дугове зварювання в захисних газах;

·  виконувати газове зварювання;

·  виконувати дугове та газове різання металів;

·  наплавляти метали;

·  читати креслення деталей, вузлів і конструкцій.

Бляхарні роботи виконують в різних галузях народного господарства: у машинобудуванні, будівництві, сільському господарстві. Прикладами бляхарних виробів служать повітроводи, водостоки, пило- та газовловлювачі, витяжні шафи та пристрої припливної вентиляції на підприємствах хімічної промисловості, бункери і вентиляційні установки на зерно- і овочесховищах, ринви тощо. Крім того, бляхарні операції виконують при виробництві покрівельних та теплоізоляційних робіт, а також ремонтних робіт на автомобільних підприємствах.

Бляхар повинен знати:

·  принцип роботи привідних верстатів та ножиць;

·  призначення та правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв та контрольно-вимірювального інструменту;

·  заходи прямолінійного та криволінійного різання металів та сплавів;

·  способи паяння м’якими та твердими припоями простих деталей та вузлів;

·  найменування, маркування металів та сплавів;

·  способи виконання слюсарних та бляхарських робіт.

Бляхар повинен уміти:

·  виготовляти прості вироби з листових металів та пресованих профілів за кресленнями, шаблонами та взірцями;

·  виконувати прямолінійне ручне різання листового металу за шаблонами та розміткою;

·  виконувати криволінійне різання простих деталей з дахової та тонколистової сталі на привідних верстатах;

·  згинати прямолінійні фальці;

·  правити малогабаритні деталі й вироби;

·  відпалювати листовий матеріал за кондукторами та розміткою;

·  свердлити отвори за кондуктором і розміткою;

·  відрубувати, обпилювати та зачищувати деталі;

·  паяти вироби та деталі;

·  установлювати та обладнувати кожухи та захисні огорожі.

Професійно-теоретична підготовка проходить у кабінетах технології зварювальних та бляхарських робіт, технічного креслення, електротехніки та загальнопрофесійної підготовки, обладнаних персональними комп’ютерами, мультимедійними проекторами, комплектом звукової апаратури, діапроекторами, підручниками, посібниками, плакатами, тренажером зварника, інструментами тощо.

Професійно-практична підготовка здійснюється у навчальних майстернях та безпосередньо на робочих місцях підприємств. Електрогазозварювальна майстерня обладнана випрямлячами, трансформаторами та сучасними інверторними джерелами живлення, напівавтоматами та газовою апаратурою. Слюсарна майстерня забезпечена інструментами та матеріалами, необхідними для виконання слюсарних та бляхарських робіт.

Професія «Електрогазозварник, бляхар» вкрай необхідна. Робота для електрогазозварника та бляхара знайдеться на будівництві, фабриках і заводах, в авторемонтних майстернях і на станціях технічного обслуговування. Кваліфікований зварник та бляхар ніколи не залишиться без роботи.

Випускники даної професії можуть продовжити навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст» за скороченими термінами підготовки на відділенні транспорту та інженерної механіки.

Протягом навчання на відділенні професійної підготовки паралельно з обраною основною професією учні можуть здобути права водія категорій «В» та «В», «С».

{gallery}professions/elektrozvaryuvalnyk_blyahar{/gallery}